Branża hydrauliczna obejmuje różne kategorie produktów, a rozwiązania w zakresie znakowania różnią się w zależności od zastosowania. Pierwsze z nich to bezpośrednie znakowanie laserowe części. Drugie to znakowanie tabliczek, które są umieszczane na produkcie. Identyfikowalność to główne wymaganie w tej branży, a zaraz po niej najważniejsza jest wydajność.
Firma LASIT opracowała różnorodne rozwiązania zarówno w celu zagwarantowania wysokiej jakości znakowanych kodów 2D, jak i automatyzacji procesów dzięki interfejsowi oprogramowania z bazą danych klienta.
W przypadku produkcji zaworów, pomp i filtrów, których wymiary są zbyt duże, aby umożliwić przemieszczenie i bezpośrednie oznaczenie produktów, wymagane jest zastosowanie znakowania laserowego na tabliczce. Aby sprostać wymaganej potrzebie produktywności, firma LASIT opracowała różne rozwiązania, w tym laserowe urządzenie znakujące Flylabel, który umożliwia zamontowanie do 4 magazynków, każdy o pojemności 400 tabliczek.
Laserowe urządzenie znakujące Flylabel
Laserowe urządzenie znakujące Flylabel jest idealne do automatycznego grawerowania laserem tabliczek znamionowych. Jest to bezpieczny i wszechstronny system znakowania laserowego, który można dostosować do wszystkich potrzeb produkcyjnych. To urządzenie do grawerowana laserem umożliwia konfigurację do 4 magazynków. Pojedynczy magazynek może pomieścić do 400 tabliczek. Jest wyposażone w system Pick&Place, który podnosi i rozładowuje tabliczki za pomocą podciśnienia Venturiego. W ten sposób tabliczka nie ulega uszkodzeniu podczas przenoszenia.
Urządzenie do grawerowania laserem można konfigurować na kilka sposobów:
- 1 magazynek z rozładunkiem nieuporządkowanym
- 2 magazynki z rozładunkiem uporządkowanym (tabliczki są umieszczane w magazynku, który jest taki sam jak magazynek załadunkowy)
- 2 magazynki z rozładunkiem nieuporządkowanym
- 3 magazynki z rozładunkiem nieuporządkowanym
- 4 magazynki z rozładunkiem nieuporządkowanym
Custom software
Firma LASIT jest również ekspertem w projektowaniu oprogramowań na zamówienie. Wyróżniają się one łatwością obsługi i szybkością, z jaką zarządzają procesami.
Po skonfigurowaniu oprogramowania zgodnie z żądanymi potrzebami grawerki laserowej praca operatora jest zakończona. Maszyna do grawerowania laserowego działa automatycznie do momentu rozładowania tabliczek. W tym momencie operator musi powtórzyć cykl, wprowadzając nowe tabliczki do magazynków.
W przypadku grawerowania laserowego małych filtrów i zaworów konieczne jest, aby laser był w stanie znakować na obwodzie oraz wymagana jest obecność systemu samocentrującego element. Rozwiązaniem może być tutaj długa ogniskowa z płaską soczewką lub jedna głowica trójosiowa do zarządzania odległością ogniskową.
Znakowanie laserowe 3D
Z mechanicznego punktu widzenia trójosiowa głowica LASIT składa się z układu silników liniowych, dwóch obrotowych X i Y, które umożliwiają przesuwanie wiązki lasera wzdłuż osi oraz trzeciej osi do ogniskowania: wiązka lasera przechodzi przez obiektyw wyposażony w ruchomą soczewkę, która z kolei jest zamontowana na przenośniku liniowym. Działanie jest regulowane automatycznie przez oprogramowanie FlyCAD.
Sercem głowicy trójosiowej jest konstrukcja optyczna, która różni się w zależności od rodzaju i potrzeb zastosowania: system może dostosować się do wielkości obszaru roboczego i wymaganej wielkości plamki lasera światłowodowego.
Lustra skanujące znajdują się za soczewkami obiektywu. Surowa wiązka lasera do grawerowania znakowania wchodzi do układu optycznego przez dynamicznie rozszerzającą się soczewkę. Soczewki obiektywu ponownie rysują wiązkę gaussowską utworzoną przez dynamiczne rozszerzające się soczewki na płaszczyźnie docelowej.Ruch dynamicznie rozszerzających się soczewek przez przenośnik liniowy zmienia odległość płaszczyzny ogniskowej, a tym samym dynamiczną ostrość. Lustra (MX i MY), które znajdują się w module skanującym XY, wyginają wiązkę i kierują ją przez odchylenie kątowe, aby zeskanować stół roboczy.Trójosiowa głowica i trójwymiarowe znakowanie pozwalają na pokonywanie większych odległości ogniskowych w przypadku elementów hydraulicznych o niestandardowych kształtach. Nie tracimy na jakości wyniku przy znakowaniu pomp i zaworów o dużym łuku. Projekt tej konkretnej głowicy skanującej został wykonany przez LASIT w 1991 roku, zyskując wiodącą rolę w Europie.
Zalety LASIT w branży hydraulicznej
Badania dotyczące tego sektora są jednymi z najbardziej interesujących dla firmy LASIT, zarówno ze względu na duży popyt na terenie kraju, jak i wzrost popytu ze strony firm zagranicznych wynikający z braku konkurencyjnej oferty, odpowiadającej wszystkim potrzebom.
Firma LASIT z biegiem czasu, zwłaszcza w ciągu ostatnich 15 lat, zdobyła szerokie doświadczenie w zakresie znakowania tabliczek znamionowych, projektując 5 różnych systemów znakowania laserowego przeznaczonych wyłącznie do tego zastosowania, które są obecnie sprzedawane ponad 500 producentom.
LASIT wyspecjalizowała się w projektowaniu laserowych urządzeń znakujących ze stołem obrotowym, aby bezpośrednio znakować elementy w czasie rzeczywistym, zwiększając tym samym wydajność – stanowi to idealne rozwiązanie w przypadku znakowania ponad 200 sztuk dziennie.
Dla osób, które znakują wiele różnych elementów i potrzebują jednego i bardziej wszechstronnego systemu znakowania laserowego, najlepszym rozwiązaniem jest linia Towermark, z konfigurowalnymi urządzeniami znakującymi i różnymi akcesoriami dostosowanymi do konkretnych potrzeb.
Flylabel to marker laserowy wykonany z systemem Pick and Place tabliczek, który wykorzystuje system wytwarzania próżni Venturiego: w ten sposób tabliczki nie rysują się i wyeliminowane zostało ryzyko uszkodzeń mechanicznych wynikające z kontaktu między komponentami (jak ma to miejsce w przypadku systemów rozładunkowych innych producentów).