Po co znakować metale laserem?
Metal jest materiałem najczęściej znakowanym laserowo. Cały łańcuch dostaw dla branży motoryzacyjnej składa się głównie z produktów metalowych. Również w hydraulice i medycynie wiele komponentów jest metalowych. Najczęściej spełnianym wymogiem znakowania laserowego jest identyfikowalność. Wymagane jest w tym celu znakowanie kodami identyfikacyjnymi, najczęściej kodami QR i DataMatrix. Znakowarki laserowe LASIT z autorskim oprogramowaniem FlyCAD są w stanie tworzyć kody z niezwykłą wszechstronnością. Oprogramowanie jest łatwe w użyciu i umożliwia automatyczne zarządzanie danymi, łącząc się bezpośrednio z systemem MES-ERP klienta. Wewnątrz znakowarek laserowych LASIT możliwa jest także integracja systemu wizyjnego służącego do sprawdzania i stopniowania znakowanych kodów. W ramach jednej stacji łańcucha produkcyjnego, identyfikowalność produktów jest zapewniona dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji i wiedzy specjalistycznej.
Lasery do znakowania wykonują obróbkę o wysokim kontraście i z dużą prędkością na wszystkich rodzajach powierzchni metalowych, nawet jeśli zostały one poddane obróbce poprodukcyjnej lub przeszły inwazyjne interwencje. Oznaczenie, o którym mówimy, jest również określane jako DPM (tj. direct part marking), ponieważ jest wykonywane bezpośrednio na podzespole, bez stosowania etykiet lub tabliczek.
Lasery do znakowania metalu
Najbardziej odpowiednią technologią laserową do znakowania laserowego metali jest laser światłowodowy. Idealnie nadaje się do znakowania laserowego, mikroobróbki i cięcia wszystkich metali i stopów. Nadaje się również do metali malowanych oraz metali poddanych obróbce powierzchniowej, takich jak anodowane aluminium. Laser światłowodowy może być używany w wersji standardowej, a także w wersjach MOPA i pikosekundowej, które umożliwiają uzyskanie bardziej szczegółowych wyników na różnych rodzajach metalu. Również w porównaniu z innymi technologiami stemplowania i pisania, znakowanie laserowe jest najbardziej rozpowszechnione w świecie przemysłu.
Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
Odkryj nasze lasery światłowodowe
Procesy Znakowania Na Metalu
Wyżarzanie
Powierzchniowe znakowanie laserowe
W tym procesie wykonywane jest znakowanie laserowe o głębokości kilku setnych milimetra. Wiązka lasera skupia mniej energii niż w przypadku grawerowania laserowego, a ponieważ musi wnikać mniej głęboko, operacja jest szybsza. Po wejściu w kontakt z materiałem, znakowanie topi go powierzchniowo, zmieniając jego chropowatość.
Grawerowanie laserowe przed piaskowaniem
Białe znakowanie laserowe
Usuwanie farby
Grawerowanie
Na jakich metalu wykonywane jest znakowanie laserowe
- Stal nierdzewna
- Aluminium
- Anodowane aluminium
- Metale hartowane
- Stale stopowe
- Stale szybkotnące
- Tytan, stopy tytanu
- Węgliki
- Mosiądz
- Miedź
- Metale szlachetne (np. srebro, złoto)
- Metale powlekane
Znakowanie laserowe na stali nierdzewnej
Znakowanie kodów 2D na powierzchniach metalowych
W świecie przemysłu laser znakujący jest używany głównie do nanoszenia elementów umożliwiających identyfikację. W konsekwencji markery laserowe przeznaczone są do linii produkcyjnej, w której główną rolę odgrywa DMC lub numer seryjny. Zarówno w przypadku laserów do integracji w liniach produkcyjnych, jak i automatyki przemysłowej, firma LASIT zdobyła duże doświadczenie w znakowaniu i weryfikacji kodów 2D na wszystkich rodzajach powierzchni metalowych szczególnie na podzespołach w sektorach samochodowym, hydraulicznym (płytki), AGD, kranów, topiarek i medycznym.