LASIT FAQ

domande e risposte

LASIT odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące technologii laserowej, cen, urządzeń i oprogramowania do znakowania.
Hai domande relative ai software FlyCAD o  FlyControl?
Clicca qui sotto.

Aby dowiedzieć się, który laser jest odpowiedni dla danego produktu, należy określić rodzaj materiału. Wszystkie metale mogą być znakowane laserem światłowodowym (najbardziej powszechnym), natomiast tworzywa sztuczne mogą być znakowane tradycyjnym laserem światłowodowym, laserem światłowodowym MOPA, laserem zielonym czy laserem UV. W przypadku materiałów organicznych, takich jak drewno i szkło, najbardziej odpowiednim laserem jest z pewnością laser CO2.

Aby wybrać właściwy produkt musimy określić nasze potrzeby. Materiał do oznaczenia wpływa na wybór źródła. Najbardziej powszechnym laserem jest laser światłowodowy, w wersji standardowej, MOPA lub pikosekundowej. Po określeniu rodzaju materiału dobieramy marker laserowy w zależności od: wydajności, rodzaju obróbki, wymiarów i kształtu elementu. Tutaj znajdziesz specjalny artykuł na ten temat, natomiast w tym miejscu możesz umówić się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów.

Główne czynniki, jakie należy uwzględnić to: źródło, rodzaj znakowarki (samodzielna lub wraz z automatyką), ewentualne akcesoria dodatkowe. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy, od czego zależy koszt markera i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Markery laserowe LASIT spełniają ogół parametrów i standardów Przemysłu 4.0. Są one połączone przez interfejs z systemami MES-ERP w zakładzie klienta, a poprzez oprogramowanie FlyCAD, potrafią automatycznie zarządzać złożonymi sekwencjami danych i automatyzacjami. Tutaj znajdziesz szczegóły na temat znakowania laserowego i Przemysłu 4.0.

Wszystkie znakowarki laserowe LASIT spełniają standardy w celu zgodności z założeniami Przemysłu 4.0. Oznacza to, że możliwe jest podłączenie urządzenia do systemów fabrycznych klienta. W tym celu specjalista ds. technologii informacyjnych i komunikacyjnych klienta powinien skonfigurować system tak, aby prawidłowo komunikował się ze znakowarką laserową. Tutaj możesz znaleźć szczegóły techniczne dotyczące pojęcia Przemysłu 4.0.

Markery laserowe są wysoce uniwersalne pod względem zastosowania. Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest materiał, z którego wykonane są elementy oraz ich wymiary. Jeżeli źródło jest stosowne dla danego materiału, a część jest odpowiednia mechanicznym, nie zachodzi potrzeba zmiany systemu laserowego.

Średnia żywotność lasera światłowodowego wynosi 100.000 godzin pracy. Oznacza to, że może on pracować nieprzerwanie przez bardzo długi czas, nie wykazując zmian w wydajności. Znakowarka laserowa może działać nawet dziesięć lub dwadzieścia lat, w zależności od sposobu korzystania z niej i dbałości o nią.

Gwarancja na podstawowy marker laserowy LASIT obowiązuje dwa lata. Istnieje możliwość przedłużenia gwarancji po upływie 24 miesięcy.

Tak, oczywiście. Po zainstalowaniu markera laserowego pozostajemy zawsze do dyspozycji w celu zaoferowania, w razie potrzeby, wsparcia zdalnego i na miejscu.

Znakowarka mikroudarowa korzysta z bardzo głośnej końcówki mechanicznej, jest mniej dokładna i nie wykazuje uniwersalności zastosowania. Przy użyciu lasera możemy w bardzo krótkim czasie uzyskać dowolny logotyp lub grafikę. Ponadto nie zachodzi potrzeba wymiany rylca, gdyż plamka lasera nie ulega uszkodzeniu. Tutaj znajdziesz artykuł, w którym wyjaśniamy, dlaczego znakowanie laserowe jest bardziej opłacalne od metody mikroudarowej.

Laser jest z pewnością najbardziej przyjazną dla środowiska technologią znakowania lub grawerowania kodów i logotypów na produktach. Marker laserowy nie korzysta z materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusz czy barwniki, nie wymaga częstej wymiany podzespołów, jak w przypadku metody mikroudarowej (omówionej w tym artykule). Tutaj znajdziesz szczegóły dotyczące lasera przyjaznego środowisku, pioniera w zakresie bardziej zielonego świata.

To zależy to od ich klasy bezpieczeństwa. Klasy od IV do I określają rodzaje ryzyka, jakie lasery stwarzają dla człowieka oraz środki ochrony wymagane przy ich stosowaniu. Systemy laserowe klasy I są najbezpieczniejsze dla operatora. Nawet w przypadku długotrwałego kontaktu z oczami i przyrządami optycznymi nie wywołują one żadnych uszkodzeń, gdyż ich moc wyjściowa wynosi jedynie kilka mikrowatów. W tym artykule prezentujemy szczegóły dotyczące poszczególnych klas i ich charakterystyki.

Integracja laserów z linią produkcyjną jest bardzo częstą operacją. Lasery LASIT można w łatwy sposób integrować z liniami automatycznymi.

Laser umożliwia znakowanie przedmiotów o cylindrycznym kształcie. Jest to możliwe zarówno dzięki pewnej tolerancji ostrości lasera, jak i wykorzystaniu 3-osiowej głowicy do znakowania 3D. Tutaj znajdziesz szczegóły dotyczące 3-osiowej głowicy do znakowania przedmiotów o cylindrycznym kształcie.

Obydwa lasery dysponują źródłem światłowodowym. Laser MOPA cechuje możliwość regulacji czasu trwania impulsu, która jest szczególnie przydatna podczas znakowania tworzyw sztucznych, gdyż pozwala uniknąć ich palenia się. W tym artykule omawiamy podstawowe różnice i zalety lasera MOPA.

Tak. LASIT przeprowadza bezpłatne próby znakowania na produktach klienta. W naszym laboratorium mamy do dyspozycji dwanaście źródeł laserowych po to, aby każdorazowo zapewnić doskonałą obsługę i uzyskanie wymaganego efektu w jak najkrótszym czasie.

Dzięki plamce lasera możemy znakować kod DataMatrix o nawet o wymiarach 0,5 mm kwadratowego, nie wpływając na jakość i czytelność.

W sektorze znakowania laserowego istnieją różne typy systemów wizyjnych. System jest zależny od rodzaju zastosowania oraz specyfiki określonej na podstawie danego rodzaju analizy. Do dwóch najczęściej wykorzystywanych typów należą boczne systemy wizyjne i TTL. Szczegóły dotyczące ich właściwości oraz tego, kiedy z nich korzystać, omawiamy w tym artykule.

Mimo że różnice pomiędzy znakowaniem a grawerowaniem laserowym są subtelne, są one obecne. W odniesieniu do efektu estetycznego jest on widoczny tylko w niektórych zastosowaniach. W tym artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy znakowaniem a grawerowaniem laserowym. W tym artykule objaśniamy kolejne kroki podczas wykonywania oznaczenia.

Aby ustawić ostrość, laserowa głowica skanująca musi znajdować się w odpowiedniej odległości od oznaczanego przedmiotu umieszczonego na płaszczyźnie. Odległość ta jest zależna od użytej ogniskowej. Na tabliczce każdej głowicy skanującej LASIT znajduje się oznaczenie ogniskowej. Firma LASIT opracowała system Smart Focus ułatwiający ustawianie ostrości, w innych przypadkach regulowanej ręcznie.

Aby sprawdzić, czy filtry są zapchane, należy najpierw dokonać ich inspekcji przy użyciu oprogramowania lub konsoli sterującej odciągu spalin. Kliknij tutaj, aby obejrzeć film, w którym wyjaśniamy krok po kroku, jak wymienić filtry w odciągu spalin.

Przygotowaliśmy film, który wyjaśnia krok po kroku sposób przeprowadzenia niezbędnej procedury w celu znalezienia adresu IP lasera.

Tak. Domyślnie w zakładce parametrów znakowania oprogramowania LASIT FlyCAD jest tworzona biblioteka z najczęściej stosowanymi parametrami znakowania laserowego. Nasz personel techniczny pozostaje zawsze do Państwa dyspozycji w celu pomocy w doborze parametrów dla nowego typu zastosowania