Branża AGD charakteryzuje się szeroką gamą produktów, które z kolei składają się z elementów o nieregularnych kształtach oraz złożonej i dużej geometrii, co sprawia, że tworzenie wszechstronnych systemów i rozwijanie technologii potrzebnych do ich znakowania stanowi wyzwanie.
W branży AGD wymagane jest głównie znakowanie laserowe, którego celem jest identyfikacja i widoczność marki.
Zalety w stosunku do tampodruku
Ekologia:
laser grawer to najlepsza technologia z punktu widzenia bezpieczeństwa środowiska. Zero odpadów oznacza również mniej substancji chemicznych i niebezpiecznych i jednocześnie, z racji tego, że laser jest technologią DPM (Direct Part Marking), nie wykorzystujemy w naszym produkcie dodatkowego papieru ani elementów z tworzyw sztucznych
Oprogramowanie na zamówienie:
grawer laserowy pozwala na zarządzanie dynamiką danych poprzez oprogramowanie, automatyczne generowanie numerów seryjnych i sekwencji oraz maksymalną elastyczność w wariacji grafiki.
Oszczędność:
farby do tampodruku są ważnym materiałem eksploatacyjnym, a odpady należy utylizować. W przypadku łańcucha o wysokiej wydajności wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Laser UV dzięki 25 000 godzin bezobsługowej pracy pozwala uniknąć tego problemu.
Trwałość:
wydruki i etykiety z czasem ulegają zniszczeniu, a kody lub teksty nie są już widoczne, co może spowodować szkody zarówno pod względem produktywności, jak i wizerunku firmy. Znakowanie laserowe natomiast jest całkowicie nieusuwalne.
Laserowe urządzenie znakujące pikosekundowe
Estetyka znakowania laserem ma fundamentalne znaczenie, zwłaszcza w przypadku zastosowań w kuchni, dlatego konieczne jest użycie lasera przemysłowego, który pozwala uzyskać kontrastową czerń. Z pewnością najbardziej odpowiedni jest laser światłowodowy o bardzo krótkich impulsach lub laser pikosekundowy. Pozwala to również uzyskać niewyczuwalny efekt (jak wyżarzanie). Firma LASIT jako jedna z pierwszych eksperymentowała z tą technologią. Laser pikosekundowy już od jakiegoś czasu znajduje się w naszym laboratorium testowym. Dbamy o to, aby każda innowacja i jej zastosowania zostały przebadane, wykonując dokładne testy. Po dokładnej analizie i korekcie parametrów określiliśmy zalety tego laserowego urządzenia znakującego do systemy znakowania laserowego sprzętu AGD.
Zalety lasera pikosekundowego
Najbardziej istotne z punktu widzenia zastosowania i rezultatu na produkcie są:
- Niewyczuwalne czarne znakowanie
- Bardzo duży kontrast
- 3 razy większa szybkość niż w przypadku tradycyjnego lasera światłowodowego
- Wysoka jakość wykończenia
Bardzo krótki czas trwania impulsu umożliwia pikosekundowe znakowanie laserem na materiałach, na których zawodzą tradycyjne nanosekundowe lasery na podczerwień, tak jak w przypadku na przykład mikroobróbki na szkle.
Jego prawie zimna ablacja sprawia, że nadaje się również do wielu różnych materiałów i zastosowań, praktycznie nie dopuszczając do doprowadzania ciepła do elementu.
Projekt POLARIS: konkretny przykład
Poprzez analizę i badania, stałe elementy w naszym modelu działania, opracowujemy indywidualne rozwiązania, które są w stanie precyzyjnie sprostać wymaganiom naszych klientów, tak jak w przypadku projektu POLARIS.
Branża AGD charakteryzuje się szeroką gamą produktów, które z kolei składają się z elementów o nieregularnych i złożonych kształtach oraz dużych wymiarach, co sprawia, że tworzenie wszechstronnych systemów i rozwijanie technologii potrzebnych do ich znakowania jest trudne.
W ten sposób firma LASIT uruchomiła projekt POLARIS, najpierw dokładnie badając potrzeby sektora, a następnie przystępując do rozwoju i budowy linii markerów laserowych zdolnych do sprostania głównym problemom.
Kontrast znakowania
Firma LASIT wybrała laser UV do znakowania tego typu tworzyw sztucznych. Ultrafioletowy marker laserowy Fly UV wykonuje wysoce kontrastowe znakowanie laserowe na bardzo delikatnych materiałach. Barwi powierzchnię produktu w procesie fotochemicznym. Ciepło wytwarzane przez znakowanie jest tak ograniczone, że nie powoduje uszkodzenia elementu.
Nieregularność powierzchni elementów
- Skaner 3D, który jest w stanie automatycznie wykryć geometrię elementu;
- Oprogramowanie LASIT FlyCAD, które pozwala na obróbkę wykrytego pliku 3D dzięki złożonemu algorytmowi.
- Głowica trójosiowa, za pomocą której możemy automatycznie regulować odległość ogniskowania.