Znakowanie laserowe stali w motoryzacji

Identyfikowalność i znakowanie laserowe

Branża motoryzacyjna to jeden z sektorów, w których identyfikowalność odgrywa kluczową rolę. Kontrola nad ogromnym łańcuchem produkcyjnym ma ogromne znaczenie dla zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów. Identyfikowalność to główny wymóg sektora motoryzacyjnego, w którym duża liczba części składowych samochodów pochodzi od różnych dostawców. Wszystkie komponenty samochodowe mają kod umożliwiający rozpoznanie, którym może być kod kreskowy, kod Qr code lub DataMatrix. Dzięki nim możemy poznać producenta, datę i miejsce budowy, co ułatwia zarządzanie wszelkimi problemami eksploatacyjnymi i zmniejsza ryzyko błędów.

Znakowanie laserowe stali

Znakowanie laserowe stali jest podstawowym narzędziem pozwalającym na identyfikację producentów części samochodowych. Wszystkie metalowe i plastikowe części samochodu wymagają zastosowania systemu znakowania laserowego. Z tego powodu firma LASIT na przestrzeni lat opracowała więcej rozwiązań dla tego sektora niż dla jakiegokolwiek innego.

Znakowanie laserowe stali jest nieusuwalne, a kontrast jest zawsze wysoki. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest laser światłowodowy (fiber). Moc waha się od 20 do 100 watów. Oczywiście przy pomocy systemów laserowych LASIT możliwy jest odczyt i stopniowanie wytworzonego kodu DataMatrix. Wszystkie systemy do znakowania przystosowane są do montażu systemu wizyjnego.

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojego sektora?

Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.

Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.

Zalety znakowania laserowego dla przemysłu motoryzacyjnego

Dynamizm danych​

Możemy połączyć się z systemem zarządzania produkcją klienta, z jego systemem MES-ERP. W ten sposób jesteśmy w stanie zarządzać dynamicznymi danymi, partiami produkcyjnymi i automatycznymi sekwencjami znakowania laserowego stali, nawet tymi skomplikowanymi.

Automatyzacja​

Szybkość i automatyczne zarządzanie danymi idą w parze z automatyzacją mechaniczną. LASIT może zintegrować swoje systemy znakowania laserowego z dowolną linią produkcyjną, a także mechanicznie stworzyć strukturę, aby zapewnić całkowitą wydajność w zarządzaniu identyfikowalnością.

Jakość i trwałość​

Zadna inna technologia nie jest tak dokładna jak znakowanie laserowe. Żaden inny efekt nie jest tak trwały jak ten rodzaj znakowania. Prowadzi nas to bezpośrednio do następnego punktu, który jest syntezą tego, co już wyjaśniliśmy.

Szybkość​

Znakowanie laserowe jest dynamiczne, automatyczne, precyzyjne. Dzięki automatyzacji procesów, które LASIT jest w stanie zaprojektować, możliwe jest przyspieszenie działania linii produkcyjnych klientów. Znakowanie laserowe stali, weryfikacja kodu, przejście komponentów do kolejnego etapu łańcucha – wszystko jest na najwyższym poziomie wydajności.

Oprogramowanie

Nasze oprogramowanie FlyCAD umożliwia generowanie wszystkich kodów, które są zgodne z normami odniesienia. Specjalizujemy się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie. Są one przeznaczone do komunikacji z firmową bazą danych lub przełożonym linii oraz do automatycznego przywracania operacji na podstawie odczytanego wyrytego kodu.

DMXAutomotive-Lasit-1024x544 Znakowanie laserowe stali w motoryzacji
Slide-metalli-img-min-01 Znakowanie laserowe stali w motoryzacji
SoftwareCustom-Landing-Automotive Znakowanie laserowe stali w motoryzacji
Codici2d-dmx1 Znakowanie laserowe stali w motoryzacji

Kody 2D: znakowanie laserowe stali​

Wszystkie kody DataMatrix grawerowane za pomocą oprogramowania Lasit wykorzystują system korekcji błędów ECC200, który jest aktualnym standardem w branży. System ten obsługuje zaawansowane algorytmy sterowania i korekcji błędów, pozwalając na praktyczną rekonstrukcję do 30% całego zakodowanego zestawu danych. Oznacza to, że nawet gdy symbol jest uszkodzony w 30%, jest nadal czytelny, co byłoby niemożliwe przy zastosowaniu liniowych kodów kreskowych.
Articolo-Tracciabilita-F01-1024x544 Znakowanie laserowe stali w motoryzacji
dmx-lettura-grade-software Znakowanie laserowe stali w motoryzacji

Naniesione kody: różnica między odczytem a kontrolą​

Czytniki są przeznaczone do odczytywania różnych kodów i dzięki ich szybkości mogą być używane bezpośrednio online. Podane informacje pozwalają nam sprawdzić dokładność zakodowanych danych i zgodność z określonym standardem formatowania. Weryfikatorzy kodów natomiast zapewniają, że są one prawidłowo oznakowane i spełniają określony próg jakościowy w stosunku do normy odniesienia. Weryfikator potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie kodu i generuje więcej danych niż podczas odczytu, który przekazuje wyłącznie zakodowane dane. W przypadku niektórych typów czytników możliwe jest stopniowanie jakości kodu DataMatrix. Jeśli chodzi o weryfikatory, stopniowanie uwzględnia również międzynarodowe standardy odniesienia, ale możliwe jest uzyskanie wyniku w czasie rzeczywistym, co pozwala na wykorzystanie go online. Nie są to jednak weryfikatory kalibracji i pozycji oświetlenia, ale nadal pozwalają na uzyskanie istotnego wskazania jakości znakowania laserowego stali. Obecne standardy weryfikacji kodów są następujące:
  • W przypadku kodów kreskowych 2D drukowanych na etykietach obowiązuje norma ISO 15415.
  • W przypadku kodów kreskowych 2D DPM obowiązuje norma ISO/IEC TR 29158, znana również jako AIM DPM.

Znakowanie laserowe na elementach odlewanych ciśnieniowo

Znakowanie laserowe na elementach odlewanych ciśnieniowo jest jednym z największych wyzwań dla producentów laserów światłowodowych. Jedną z głównych przeszkód było zapewnienie czytelności naniesionego kodu po piaskowaniu i śrutowaniu. Procesy te stosowane na elementach odlewanych ciśnieniowo są bardzo inwazyjne. Z tego powodu mogą zagrozić jakości wykonanych wcześniej oznaczeń laserowych. Firma LASIT przeprowadziła szereg testów, aby zagwarantować jakość kodów po piaskowaniu. Dzięki badaniu i wdrożeniu parametrów głębokiego grawerowania udało nam się osiągnąć zamierzony efekt. Znakowanie laserowe stali LASIT jest odporne na piaskowanie elementów odlewanych ciśnieniowo.
PRESSOFUSO-NEW-PAG-AUTOMOTIVE-2 Znakowanie laserowe stali w motoryzacji

Znakowanie laserowe na podświetlanych elementach

Podświetlane elementy są obecne we wszystkich samochodach. Są to przyciski w radiu, klimatyzacji czy oknach. Wykonywane są za pomocą lasera światłowodowego w procesie zwanym ablacją selektywną. Technologia tego konkretnego znakowania laserowego wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę lasera do usuwania jednej lub więcej warstw farby, aż do uzyskania pożądanego koloru. Przezroczysta powierzchnia świeci się, pokazując symbol danego przycisku lub komponentu. W przypadku tego typu zastosowań konieczne jest, aby wiązka lasera nie pozostawała zbyt długo w kontakcie z materiałem, aby go nie spalić. Najlepsze lasery to lasery o bardzo krótkich impulsach (od 2 do 10 ns) i bardzo wysokich szczytach mocy.
marcatura-laser-day-night Znakowanie laserowe stali w motoryzacji
Nasze zalety

Jeden dostawca

Bez pośredników, od projektu do wdrożenia

Interfejs

Protokoły PROFIBUS, PROFINET i PROFIsafe

Integracja

Integracje z systemami MES/ERP

Przemysł 4.0

Interakcja z biznesową bazą danych dla przemysłu 4.0

Systemy wizyjne

Automatyczne centrowanie, weryfikacja i stopniowanie kodu 2D, rozpoznawanie OCR

Systemy znakowania laserowego

Do każdego zastosowania i integracji w łańcuchach produkcyjnych