Czym jest grawerowanie laserowe i jak działa

LASER-LASIT-FOIL-FEEDER-3-1-220x120_ff5f3565b4b6defde2ec708035f56216 Czym jest grawerowanie laserowe i jak działa

Grawerowanie laserowe jest jedną z technik obróbki laserowej stosowaną na różnych typach materiałów, takich jak tworzywa sztuczne i metale. Grawerowanie laserowe jest metodą znakowania, która wykorzystuje laser o wysokiej intensywności do miejscowego naświetlania obrabianego komponentu, aby odparować lub zmienić powierzchniowy kolor materiału i nanieść stałe znakowanie. Za pomocą grawerowania laserowego można „odcisnąć” kody kreskowe, kody 2D, loga, napisy i kolorowe rysunki. W artykule tym objaśniamy szczegółowo proces grawerowania.

 

Maszyny do grawerowania laserowego używane są w przemyśle, kiedy wymagana jest szybkość i wysoka precyzja. Na przykład przy produkcji komponentów elektronicznych, komponentów medycznych, gadżetów promocyjnych, biżuterii, części samochodowych, guzików z tworzyw sztucznych, elementów hydraulicznych, tabliczek i tak dalej. Punkt skupienia lasera jest tak niewielki, że pozwala na precyzyjne skupienie na mikroskopijnych powierzchniach i wykonanie bardzo niewielkich, a jednocześnie nieusuwalnych, rysunków lub kodów. Dzięki swoim właściwościom kody 2D pozostają czytelne nawet po ich uszkodzeniu (powyżej 30%), a laser jest z pewnością najlepszym narzędziem do ich nanoszenia.

 

Świetnym przykładem jest tu grawerowanie przed piaskowaniem i kulkowaniem odlewów, w którym LASIT posiada ogromne doświadczenie. Jesteśmy w stanie grawerować komponenty przed piaskowaniem lub kulkowaniem i zapewnić czytelność kodu nawet po tak inwazyjnych procesach.

 

Grawerowanie laserowe odbywa się z zastosowaniem skupionego promienia światła (punktu) do oznaczenia powierzchni materiału. Kiedy laser reaguje z powierzchnią materiału, zmienia jej właściwości i wygląd. Taki skoncentrowany promień skupiony jest wyłącznie na określonej przestrzeni, pozwalając znakowarce laserowej na stworzenie precyzyjnych znaków o wysokiej jakości i wysokim kontraście, łatwych do odczytu lub zeskanowania praktycznie na każdej powierzchni. Charakterystyka ta czyni grawerowanie laserowe doskonałym rozwiązaniem do zastosowań, w których precyzja i trwałość są podstawą sukcesu.

Najpopularniejszym laserem jest laser światłowodowy, skuteczny w przypadku wszystkich metali i większości tworzyw sztucznych, również w wersjach MOPA i Pikosekundowej. Laser ten działa przy 1070 nm, zapewniając znacznie większą moc niezbędną do znakowania twardych materiałów, takich jak metale.

Innym przykładem może być znakowarka laserowa UV, która charakteryzuje się długością fali wynoszącą około 355 nm i oferuje niższą moc podczas znakowania materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę, takich jak tworzywa sztuczne i szkło. Ponieważ znakowarki laserowe i inne maszyny w kategorii „lasery zimne” emitują mniejsze ilości energii, są doskonałym rozwiązaniem do obróbki produktów organicznych i delikatnych, ponieważ ryzyko spalenia materiału jest mniejsze.

W porównaniu do procesów znakowania niepermanentnego, takich jak druk czy etykietowanie, grawerowanie laserowe nie wymaga materiałów eksploatacyjnych i redukuje zakres koniecznej konserwacji.

LASER-LASIT-FOIL-FEEDER-3-1-220x120_ff5f3565b4b6defde2ec708035f56216 Czym jest grawerowanie laserowe i jak działa

Jak działa grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe to proces odparowywania materiałów w oparach w celu wygrawerowania głębokich, trwałych znaków. Wiązka laserowa działa jak dłuto, wykonując nacięcia poprzez usuwanie warstw z powierzchni materiału. Laser uderza w zlokalizowane obszary z ogromnymi poziomami energii, aby wytworzyć wysokie ciepło niezbędne do odparowania.

 

Ale najpierw obejrzyj krótki film pokazujący proces grawerowania laserem światłowodowym w akcji. W tym filmie zobaczysz wysokiej jakości kontrasty, szybkość znakowania i opary powstające podczas grawerowania laserowego.