LASIT jest największą włoską fabryką zajmującą się znakowaniem laserowym. Stale rozwijamy nasze rozwiązania. Każdego dnia pracujemy nad doskonaleniem technik i parametrów znakowania, aby zagwarantować naszym klientom szybkość, precyzję, trwałość.
Dziś udzielamy odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie otrzymujemy na temat znakowania laserowego i systemów, które je obsługują.
Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, które się wśród nich nie znajduje, napisz do nas na czacie lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego na tej stronie. Jeden z naszych ekspertów jest zawsze dostępny, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie lub zorganizować pokaz na żywo w firmie.
1. Skąd mam wiedzieć, którym laserem znakować swoje produkty?
Istnieją różne rodzaje źródeł lasera, które znakują różne materiały. Wszystkie metale mogą być znakowane tradycyjnym laserem światłowodowym (który jest najczęściej spotykanym źródłem), natomiast tworzywa sztuczne mogą być znakowane tradycyjnym laserem światłowodowym, laserem światłowodowym MOPA, laserem zielonym czy laserem UV. W przypadku materiałów organicznych, takich jak drewno i szkło, najbardziej odpowiednim laserem jest z pewnością laser CO2.
LASIT posiada laboratorium z 20 laserami, które różnią się źródłem, mocą i akcesoriami (jak np. 3-osiowa głowica do znakowania 3D). Wykonujemy bezpłatne testy produktów klientów i dbamy o znalezienie parametrów optymalnie dostosowanych do twoich potrzeb.
Kliknij tutaj, aby zarezerwować bezpłatną konsultację i wysyłkę części do przetestowania.
2. Które urządzenie jest najlepiej dostosowana do moich potrzeb?
Rodzaj urządzenia zależy od wielu czynników, takich jak element do znakowania (wielkość i kształt) oraz wymagana wydajność. Główne i najbardziej popularne kategorie markerów:
- Markery laserowe wolnostojące (Powermark)
- Markery laserowe stołowe (Micromark G3, Minimark)
- Markery laserowe ze stołem obrotowym (Rotomark, Polaris)
- Markery laserowe ze stołem stałym (Towermark X)
- Markery laserowe z wózkiem wahadłowym (TowerShuttle)
- Markery laserowe z 3 osiami (CompactMark G8, Towermark XYZ)
LASIT opracował również markery dostosowane do zastosowań specjalnych i szczególnie popularnych, takie jak Flyroller do znakowania tarcz hamulcowych, Penfeeder do piór, oraz linia TowerLabel do znakowania tabliczek znamionowych.
3. Ile kosztuje marker laserowy?
Cena markera laserowego zależy głównie od dwóch czynników – źródła i rodzaju markera. Na przykład w poprzednim pytaniu wymieniliśmy kilka modeli, które mają różne struktury i rozmiary, co wpływa na ich cenę.
Trzecim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są akcesoria. Markery laserowe można uzupełnić o różne akcesoria, w zależności od konkretnych potrzeb. W tym artykule wyjaśniamy szczegółowo, od czego zależy koszt markera i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przed jego zakupem.
4. Czy mogę zintegrować marker z linią produkcyjną?
Integracja laserów z linią produkcyjną jest bardzo częstą czynnością. Lasery LASIT można w łatwy sposób integrować z liniami automatycznymi. Sterownikami lasera można zarządzać za pomocą komputera lub samodzielnie (bez komputera). Ponadto komputer może potencjalnie zarządzać nieskończoną liczbą laserów. Wynika to również z faktu, że lasery LASIT wykorzystują protokoły komunikacyjne Profinet, PROFIbus i PROFIsafe.
Markery laserowe do integracji LASIT są zgodne ze wszystkimi przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo operatora i linii.
Pobierz naszą broszurę lasera Powermark na tej stronie, aby dowiedzieć się więcej o laserach do integracji LASIT.
5. Ile elementów mogę znakować jednocześnie?
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego systemu. W tym samym cyklu mogę znakować kilka elementów – na przykład wkładając do urządzenia paletę elementów. Aby wykonać tę czynność, będę potrzebował większej ogniskowej (soczewki, która kadruje większy obszar) w przypadku urządzenia tylko z osią Z. Jeśli natomiast głowica lasera porusza się również w osi X (poziomo) i Y (na głębokość), to ogólny obszar roboczy będzie większy, bo fizycznie laser ustawia się w większej liczbie położeń i nie będę miał problemu, aby dotrzeć do wszystkich elementów na palecie.
6. Czy mogę znakować loga i kody za pomocą tego samego urządzenia?
Laser zarządzany jest przez oprogramowanie, w ramach którego ustawiamy wszystkie polecenia sterowania. Oprogramowanie LASIT FlyCAD jest łatwe w obsłudze i bardzo intuicyjne. Tym samym laserem możemy znakować dowolny kod, grafikę czy logo. Możemy połączyć się z fabrycznymi systemami MES ERP, aby zarządzać kolejnością zleceń produkcyjnych lub zdefiniować inny układ do znakowania na podstawie kodu QR, który kamera odczytuje przed rozpoczęciem cyklu.
7. Czy mogę wykonać znakowanie 3D? Czy mogę znakować elementy cylindryczne?
Dzięki technologii głowicy 3-osiowej jesteśmy w stanie zarządzać odległością ogniskowania, aby zapewnić maksymalny kontrast znakowania również na niepłaskich elementach. Jest to kluczowe dla przyspieszenia procesu i zwiększenia jakości grawerowania laserowego na nierównych elementach, takich jak odlewy ciśnieniowe, pióra, bidony, części sprzętu AGD i wiele innych.
8. Jak długo działa laser i jakiej wymaga konserwacji?
Szacowana żywotność lasera światłowodowego wynosi 100 000 godzin pracy pod pełnym obciążeniem. Konserwacja zależy w dużej mierze od sposobu dbania o urządzenie i od liczby komponentów, z których się składa. Konserwacja obejmuje najczęściej systemy odciągowe (działające jako układ wydechowy), które wymagają wymiany filtrów po ich zużyciu, oraz soczewkę ogniskową, która ulega zabrudzeniu z powodu drobnego pyłu powstającego w procesie grawerowania laserowego.
9. Czy laser potrzebuje odciągu?
Odciąg jest niezbędny, gdy w trakcie znakowania powstaje duża ilość drobnego pyłu. Bez dobrego systemu odciągowego, najgorsze konsekwencje ponosi układ optyczny lasera (z mikropyłami gromadzącymi się na soczewce) oraz sam operator, który wdycha opary.
W tym artykule wyjaśniamy, kiedy i dlaczego ważne jest posiadanie odciągu w danym markerze laserowym. Wszystkie urządzenia do znakowania laserowego LASIT przygotowane są do integracji systemu odciągowego, niezależnie od faktu, czy fabryka klienta posiada system centralny, czy też nie.
10. Jak szybkie jest znakowanie laserowe?
W zależności od wielkości elementu do znakowania i głębokości znakowania, czasy są różne. Dla takich samych warunków, prędkość znakowania zależy od mocy (w watach).
LASIT posiada szeroką gamę laserów oraz laboratorium z dwudziestoma źródłami, za pomocą których wykonuje bezpłatne testy na różnych materiałach i częściach w celu optymalizacji wydajności i znalezienia idealnych parametrów lasera dla każdego zastosowania.