Wybór systemu znakowania laserowego:
10 wskazówek, które pomogą uniknąć błędów

W świecie Przemysłu 4.0, gdzie każdy patrzy w przyszłość i skupia się na automatyzacji procesów, systemy znakowania laserowego odgrywają obecnie niezwykle ważną rolę, ponieważ przewyższa wszystkie inne systemy w kwestii na przykład świadomości marki, ale przede wszystkim w zakresie identyfikacji.

 

Pod względem technologii i integracji znakowanie laserowe nie ma sobie równych z wielu znanych powodów, które wyróżniają zarówno laser, jak i obecny stan ulepszeń:

 • Kontrast i widoczność: znakowanie laserowe wyróżnia jakość i mikroskopijna precyzja, których inne systemy nie mogą osiągnąć;
 • Trwałość: wydruki i etykiety z czasem ulegają zniszczeniu, a kody lub teksty nie są już widoczne, co może spowodować szkody zarówno pod względem produktywności, jak i wizerunku firmy;
 • Wszechstronność: ze względu na swoje cechy laser jest najbardziej wszechstronną metodą znakowania. W rzeczywistości możliwe jest naniesienie dowolnego logo lub tekstu, a także kodów 1D/2D, które mogą się zmieniać w zależności od najbardziej zróżnicowanych potrzeb (prosta progresja, zmiana daty i czasu, automatyczna aktualizacja treści zgodnie z logiką firmy);
 • Korzyść finansowa: na pierwszy rzut oka, w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku, systemy znakowania laserowego mogą wydawać się zbyt dużą inwestycją. Jest to słuszne spostrzeżenie, ponieważ laser to długoterminowa inwestycja, ma on praktycznie nieistniejący wskaźnik zużycia i nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z materiałami eksploatacyjnymi. Oto przykład w praktyce: szacunkowa średnia żywotność lasera światłowodowego to 100 000 godzin pracy, nie mówimy tu o zwykłym włączeniu, co przekłada się na średnio 11 lat ciągłej pracy, z uwzględnieniem użytkowania przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Ponadto z punktu widzenia dodatkowych kosztów należy wziąć pod uwagę, że inne technologie, w przeciwieństwie do laserów, wiążą się z wieloma materiałami eksploatacyjnymi i odpadami, które należy zutylizować (wystarczy pomyśleć o farbach i tuszach do tampodruku lub systemów atramentowych);
 • Ekologia: odnosząc się do braku odpadów, należy podkreślić, że laser to najlepsza technologia z punktu widzenia bezpieczeństwa środowiska.
 • Jak więc wybrać system znakowana laserowego?

  Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest określenie materiału lub materiałów, na których będzie wykonywane znakowanie. Jest to konieczne, ponieważ pozwala wybrać prawidłowe źródło lasera, w które wyposażony będzie marker.

  Należy pamiętać, że nie ma lasera, który jest w stanie perfekcyjnie oznakować wszystkie materiały, istnieją różne źródła i impulsy, które stosowane są do mniej lub bardziej szerokiego zakresu materiałów. Przykładowo w przypadku tworzyw sztucznych zwykle przeprowadzane są testy na częściach ze względu na ich różny skład chemiczny, nie zawsze znany producentowi, który nie wie, że dany pierwiastek mógłby negatywnie wpłynąć na wykonywane znakowanie. Stworzyliśmy system, który pomoże Ci wybrać system znakowania laserowego: pięć prostych kroków, które pomogą zrozumieć czego potrzebujesz, abyśmy mogli przedstawić najlepsze maszyny laserowe. Poniżej zamieściliśmy uproszczony ogólny zakres zastosowań:

  Po wybraniu źródła (zawsze zalecamy wykonanie kilku bezpłatnych testów) najważniejsze aspekty to:

  Liczba części do znakowania laserem

  Dzięki temu możemy określić, czy potrzebny jest stół obrotowy, określona liczba osi ruchu, magazyn do automatycznego załadunku czy inne dodatkowe narzędzia.

   

  Rozmiar części

  Zawsze należy pamiętać o tym, że znakowany laserem element musi zmieścić się w kabinie, a więc być odpowiednich wymiarów, aby zapewnić bezpieczeństwo całego procesu. W rzeczywistości, zgodnie z przepisami CE, klasa I jest jedyną bezpieczną kategorią. W związku z tym, nawet jeśli musisz znakować kilka sztuk dziennie, nie możesz brać pod uwagę systemu montowanego na blacie, jeśli mają one wymiary 500×500 mm.

  Dodatkowe integracje
  Praca w połączeniu z robotem, jak ma to miejsce w dużych łańcuchach produkcji, oznacza, że marker laserowy musi być konfigurowany zarówno elektrycznie, jak i mechanicznie.

   

  Praca 24 godziny na dobę
  Innym wymaganiem może być to, aby marker laserowy pracował w trybie ciągłym. Jeśli praca odbywa się na linii, nie jest konieczna żadna modyfikacja, natomiast w przypadku systemu wolnostojącego, należy odpowiednio wyposażyć maszynę, aby była mogła wykonywać obróbkę w sposób bezobsługowy.

   

  Do tej pory omówiliśmy parametry techniczne, które pomogą dokonać trafnej inwestycji, optymalizując czas. Teraz należy skupić się na wyborze dostawcy.

  SistemaDiVisione Wybór systemu znakowania laserowego: 10 wskazówek, które pomogą uniknąć błędów

  Ponieważ większość maszyn do znakowania laserowego wyposażona jest w lasery włóknowe, można śmiało stwierdzić, że w branży stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania. Oznacza to, że na świecie obecnych jest niewielu dużych graczy, którzy wprowadzają na rynek mniej lub bardziej podobne do siebie technologie, które z kolei nie dodają wartości do jakości uzyskanego wyniku. Wobec tego możemy powiedzieć, że laser światłowodowy używany przez firmę LASIT nie będzie miał lepszego lub gorszego efektu od lasera jakiejkolwiek konkurencyjnej firmy.

  Prawdziwa różnica leży w wartości dodanej, czyli w projekcie i budowie całej maszyny oraz we wsparciu zapewnianym przez zespół ekspertów wyznaczony do konkretnego projektu, który jest opracowywany z najwyższą starannością.

  Firma LASIT od lat specjalizuje się w produkcji kompletnych systemów znakowania laserowego jako jedyny dostawca, gwarantując w ten sposób całkowitą elastyczność i niezwykłą dbałość o klienta, które ciężko zapewnić w sytuacjach, kiedy o poradę trzeba zwrócić się do strony trzeciej.  Brak pośredników oraz pełna odpowiedzialność, którą ponosimy w razie potrzeby, to tylko niektóre zalet wyróżniających nas na tle innych, które sprawiły, że wiele dużych firm wybrało nasze usługi. Kolejnym ważnym aspektem, który chcielibyśmy podkreślić na koniec, jest historia firmy oraz stopień naszej specjalizacji. Istniejemy na rynku międzynarodowym od trzydziestu lat i angażujemy się wyłącznie w badania i rozwój systemów znakowania laserowego. Specjalizacja oznacza poświęcenie i zaangażowanie całego zespołu, liczącego ponad sto osób, wyłącznie w poszukiwanie nowatorskich metod zapewniających maksymalną wydajność i nadających się do każdego zastosowania

  Podobał Ci się ten artykuł?
  Udostępnij to