Nowy system laserowy do automatycznego znakowania i wycinania foliach zrywalnych (Tesa). Firma Lasit opracowała innowacyjny system laserowy, FLYFOIL FEEDER, do automatycznego znakowania i cięcia laserem światłowodowym taśm folii zrywalnych tesa. Wysoka produktywność w połączeniu z bardzo krótkimi czasami cykli sprawiają, że ten nowy model Lasit jest idealną maszyną do obróbki laserowej Tesa.
Skład i działanie systemu znakowania laserowego: sercem systemu jest duża kabina, w której odbywa się znakowanie i cięcie folii. Łatwo uzyskać do niej dostęp poprzez ręczne drzwi ze stabilizatorem, jest ona również dobrze widoczna podczas znakowania dzięki praktycznej szybie inspekcyjnej. Wewnątrz kabiny znakującej znajduje się przede wszystkim miejsce do załadunku rolki folii zrywalnej, która przemieszcza się do przodu dzięki automatycznemu systemowi przesuwania. Czujnik sprawdza obecność rolki, a także ostrzega operatora, gdy należy wymienić taśmę. Po załadowaniu rolki taśma porusza się dzięki silnikowi z enkoderem systemu podawania, zaprojektowanemu i zbudowanemu przez Lasit, i jest napinana oraz prowadzona przez 4 cylindry obracające się na łożyskach kulkowych.
Pośrodku kabiny znajduje się obszar służący do znakowania połączony z systemem wyciągu spalin pochodzących z obróbki. Ta jednostka znakująca jest oparta na wypróbowanym i przetestowanym module lasera światłowodowego aktywnego FiberFly, dostępnym w różnych mocach, oraz na systemie odwijania i ciągnięcia etykiet LASIT FoilFeeder. Laserowa głowica skanująca jest umieszczona na zmotoryzowanej osi X, aby umożliwić instalację systemu wizyjnego Reflex do sprawdzania naniesionych danych. System automatycznego przesuwania taśmy jest w pełni regulowany i dostosowuje się do rozmiaru folii. Gdy folia jest przenoszona do obszaru znakowania, zostaje zablokowana na powierzchni roboczej przez generator podciśnienia działający na zasadzie Venturiego.
Ze względu na sam proces produkcyjny możliwe jest, że taśma jest łączona, czyli uzyskuje się ją poprzez złączenie kilku kawałków folii. Połączenie jest oznaczone otworami, jeden znajduje się przed nim, a drugi za nim. Aby nie dopuścić do wady znakowania, system znakowania laserowego Lasit wyposażony jest w czujnik optyczny, a oprogramowanie pomija połączenie, unikając drukowania etykiety, której nie można następnie nakleić, ponieważ jest ona podzielona na dwie części. Po zakończeniu znakowania cały pył i pozostałości materiału pochodzące z obróbki są wdmuchiwane do układu ssącego, zaprojektowanego przez Lasit specjalnie do tego zastosowania i wyposażonego w 5 filtrów (HEPA i węgiel aktywny), aby zapewnić maksymalną czystość i precyzję rezultatów.
Cykl kończy system tnący, który wykorzystuje obracające się ostrze również napędzane silnikiem z enkoderem do cięcia naznaczonej folii. Oznakowana taśma jest przenoszona do obszaru przeznaczonego do cięcia. Rezultat jest precyzyjny, czysty i gwarantuje wyraźne krawędzie. Dodatkowo układ tnący wyposażony jest w mechanizm smarowania sterowany PLC, który osadza kroplę oleju bez powodowania jego kumulacji. Po stronie operatora, znajdującej się obok komory znakowania, umieszczone są ekran dotykowy, zintegrowany panel sterujący, klawiatura i myszka, a na dole znajduje się komora na odzysk oznaczonych etykiet, w której został zainstalowany czujnik wykrywający ich obecność.
Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to