Około trzech lat temu firma LASIT nawiązała kontakt ze szwedzkim producentem komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, który potrzebował laserowo nanieść kod DataMatrix na skrzynkach różnicowych poprzez integrację laserowego urządzenia znakującego w komórce robota.
Dlatego zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy Tower Shuttle, spersonalizowaną maszynę do znakowania laserowego wyposażoną w osie YZ, laser światłowodowy o mocy 20 W i gotową do integracji z robotami.
Zaletą TowerShuttle jest interfejs z robotem, który ładuje i rozładowuje komponent ze zmotoryzowanej prowadnicy, która przesuwa szablon w układ Y prowadząc go do kabiny, zapobiegając wszelkim problemom lub uszkodzeniom samej maszyny.
Kiedy ramię robota umieści skrzynkę mechanizmu różnicowego na odpowiednim szablonie, zewnętrzne czujniki wykrywające obecność elementów przenoszą ją a zintegrowany zmotoryzowany system z enkoderem umożliwia przesuwanie prowadnicy z niezwykłą precyzją: w tym momencie można rozpocząć cykl znakowania.
W kabinie znajduje się jedna kamera umieszczona obok głowicy skanującej, która pokazuje skrzynkę mechanizmu różnicowego i sprawdza jej położenie przed rozpoczęciem znakowania laserowego.
Pod koniec procesu ta sama kamera sprawdza jakość kodu DataMatrix a komponent opuszcza kabinę i zostaje odebrany przez robota i umieszczony na następnej stacji komórki.
Kolejną zaletą TowerShuttle jest oprogramowanie dostosowane zarówno do współpracy z robotem, jak do wymiany danych z bazą danych klienta i do katalogowania wewnętrznych informacji dotyczących produkcji.
Na każdej skrzynce mechanizmu różnicowego znajdują się otwory (wykonane przez CNC), a ich położenie zależy od maszyny, która wyprodukowała element. Kody DataMatrix, które mają zostać naniesione, różnią się w zależności od położenia otworu.
Robot otrzymuje jako dane wejściowe kod zależny od wykrytego otworu i zwraca jako wynik zawartość kodu DataMatrix, który jest odpowiedni dla danego mechanizmu różnicowego. W ten sposób wewnętrzna baza danych klienta jest zawsze aktualizowana o dane w zakresie identyfikowalności dotyczące każdego wyprodukowanego komponentu i może prześledzić pochodzenie części w przypadku uszkodzenia produktu.
Bezpieczeństwo markera laserowego jest zarządzane w całości w ProfiSAFE, czyli w protokole komunikacyjnym do zarządzania systemem bezpieczeństwa, unikając w ten sposób połączeń z komponentami zewnętrznymi.
Świat laserów stale się rozwija