Znakowanie laserowe
na foliach i farbach

Vernici-01-2 Foliach i farbach

Znakowanie laserowe na foliach całkowicie zastąpiło sitodruk w produkcji detali do wielu zastosowań, przede wszystkim tzw. Day&Night. Dzięki laserowi można doskonale kontrolować ilość materiału, który jest usuwany, a zatem głębokość nacięcia.

Stosując znakowanie laserowe można również precyzyjne ustalić rozmiar grawerowanej linii i zwiększyć jakość kątów, uzyskując również znaczny wzrost wydajności.

Pobierz broszurę i poproś o bezpłatną konsultację

Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
Vermice-pag-new Foliach i farbach

Znakowanie laserowe na farbie

Laser jest w stanie usuwać i karbonizować z niezwykłą precyzją cienkie warstwy farby z różnych materiałów. W przypadku zastosowania na farbie można przeprowadzić trzy różne procesy:

  • Ablację: wiązka lasera usuwa farbę z powierzchni materiału częściowo (ablacja selektywna) lub całkowicie, w zależności od pożądanego efektu, tworząc w ten sposób wgłębienie w danym obszarze;
  • Karbonizację: w tym przypadku wiązka lasera spala farbę i w konsekwencji ją przyciemnia;
  • Zmianę koloru: jest to najrzadziej stosowana metoda, która jest uzależniona od farby i lasera i która powoduje zmianę koloru bez ablacji ani karbonizacji.

Znakowanie laserowe na foliach

Niektóre rodzaje folii są znakowane bezpośrednio laserem, a na określonych ich typach można również wykonać cięcie. Przykładem znakowania laserowego jest znakowanie na folii zdzieralnej (takiej jak ta produkowana przez TESA lub 3M), która umożliwia znakowanie z bardzo dużą prędkością i wysokim kontrastem i jednoczesne cięcie tej samej folii, która następnie zostanie zastosowana przez klienta końcowego. Podczas cięcia laserowego nie wywiera się nacisku na folię, ponieważ proces ten ma miejsce bez kontaktu a rezultat ma znacznie wyższą jakość. Laser pozwala na dokładne cięcie w rekordowym czasie, pozostawiając ostre i czyste krawędzie cięcia. Kolejną zaletą lasera jest jego wydajność na foliach wielowarstwowych, ponieważ pozwala on ciąć liczne warstwy równocześnie.

Zastosowania Day&Night

Tzw. zastosowania Day&Night w znakowaniu laserowym na farbach to te, które wykorzystywane są na różnych typach elementów plastikowych, które muszą być podświetlane.

Proces ten jest szeroko stosowany w branży motoryzacyjnej (na przykład do przełączników i przycisków wewnątrz samochodu) i w elektronice użytkowej. Laser przeprowadza proces ablacji selektywnej, usuwając warstwy wierzchnie z detalu aż do uzyskania pożądanego efektu.