Numer VIN: magiczne liczby umożliwiające identyfikację

Numer VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) to kod identyfikacyjny składający się z 17 znaków alfanumerycznych, które zgodnie z przepisami międzynarodowymi muszą znajdować się na podwoziu każdego pojazdu, aby zapewnić jego rozpoznanie i identyfikowalność. Przez lata obecność tego kodu odgrywała kluczową rolę w zmniejszeniu liczby kradzieży samochodów.

Naniesienie widocznego numeru VIN na deskę rozdzielczą lub okno ograniczyło możliwość odsprzedaży skradzionego pojazdu lub jego części na czarnym rynku. Większość sprzedawców używanych części nie kupuje części zamiennych z wygrawerowanym numerem VIN, chyba że sprzedawca przedstawi dokumentację jako dowód własności.

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa rynku ma trwałość i widoczność numeru VIN przez cały cykl życia samochodu. Dlatego najlepszą technologią do jego nanoszenia jest grawerowanie laserowe.

vincode Numer VIN: magiczne liczby umożliwiające identyfikację

Zalety maszyny do grawerowania laserowego

Jeszcze kilka lat temu numer VIN nanoszony był wyłącznie za pomocą systemów mikro udarowych, które są niezbyt precyzyjne i mało wszechstronne w porównaniu z laserem, który je zastępuje.


Grawerowanie laserowe przynosi wiele korzyści producentom samochodów:

vin-code Numer VIN: magiczne liczby umożliwiające identyfikację

Charakterystyka VIN

Zwykłe zastosowania

Zwykle LASER jest zintegrowany z linią produkcyjną, a dokładniej znajduje się na robocie lub na manipulatorze przemysłowym.

Nasze rozwiązania

Nasze rozwiązanie to kompaktowy laser do integracji, oparty na źródle lasera z aktywnym włóknem, całkowicie chłodzonym powietrzem. Stojak i głowica skanująca są wykonane w taki sposób, aby można je było łatwo zintegrować z robotem lub manipulatorem przemysłowym.

FiberFly osiąga moc 200W, a jego cechą szczególną jest bardzo długi impuls. Połączenie tych dwóch cech pozwala na wyraźne, precyzyjne i szybkie znakowanie.

Wewnątrz szafy z obwodem bezpieczeństwa znajduje się PLC Siemens z grupy S1200 z modułem PROFIsafe i łącznik PN/PN. System interfejsu jest dostosowany do potrzeb klienta końcowego, tak aby automatycznie wykonywać znakowanie, mieć historię w bazie danych SQL na komputerze i przekazywać treść znakowania do MES-ERP.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to