Laser Pikosekundowy: najskuteczniejszy laser światłowodowy do znakowania bez efektu odbicia

Technologia lasera światłowodowego znajduje coraz więcej zastosowań i są powody, by sądzić, że w przyszłości będziemy coraz częściej o niej słyszeć: powstała głównie do znakowania laserowego w branży medycznej i AGD, w szczególności do urządzeń służących do gotowania, a obecnie rozprzestrzeniła się na dużą skalę wśród wszystkich producentów, którzy potrzebują wykonać znakowanie z zachowaniem wysokich standardów jakości i dla których budżet odgrywa drugorzędną rolę.

 W przypadku producentów urządzeń medycznych laser pikosekundowy zapewnia czarne znakowanie bez odbić, które jest odporne na cykle pasywacji cytrynianem i azotem (znakowanie wykonane tradycyjnym laserem światłowodowym nie przeszłoby drugiego testu). W przypadku części służących do gotowania znakowanie wykonane laserem pikosekundowym doskonale wytrzymuje testy chemiczne i na ścieranie.

Laser-marking-settore-medicale Laser Pikosekundowy: najskuteczniejszy laser światłowodowy do znakowania bez efektu odbicia
Laser-marking-cooking Laser Pikosekundowy: najskuteczniejszy laser światłowodowy do znakowania bez efektu odbicia

Ale jakie są zalety, które sprawiają, że jest on lepszy od innych laserów?

Zacznijmy od stwierdzenia, że nie wszyscy producenci systemów laserowych już przyjęli tę technologię, której firma LASIT jest z pewnością prekursorem. Główne zalety komponentów, na których go przetestowaliśmy, to:

  • Niewyczuwalne czarne znakowanie
  • Bardzo duży kontrast
  • Brak problemów z utlenianiem
  • 3 razy większa szybkość niż w przypadku tradycyjnego lasera światłowodowego
  • Wysoka jakość wykończenia nawet w przypadku głębokich nacięć
2 Laser Pikosekundowy: najskuteczniejszy laser światłowodowy do znakowania bez efektu odbicia

Bardzo krótki czas trwania impulsu umożliwia pikosekundowe znakowanie na materiałach, na których zawodzą tradycyjne nanosekundowe lasery na podczerwień, tak jak w przypadku na przykład mikroobróbki na szkle.

Jego prawie zimna ablacja sprawia, że nadaje się również do wielu różnych materiałów i zastosowań, praktycznie nie dopuszczając do doprowadzania ciepła do elementu. Wystarczy pomyśleć o wszystkich tych procesach, w których zmiana termiczna materiału nie pozwala na obróbkę laserową, na przykład w przemyśle lotniczym.

Cechy techniczne wysokiej wydajności znakowania laserem pikosekundowym

Oprócz jakości, która jest natychmiast zauważalna, kolejną zaletą lasera pikosekundowego jest jego długotrwałość: mówimy o przeciętnej żywotności wynoszącej 100 000 godzin pracy (nie włączenia) i o maszynie, która prawie nie wymaga konserwacji. 

Jeśli chodzi o parametry techniczne, które pozwalają osiągnąć tak wysoką wydajność, są to:

Ultra krótki czas trwania impulsu (2ps), pozwala na osiągnięcie mocy szczytowej 10 MWMożliwość uzyskania efektów, które przy pomocy standardowego lasera są nieosiągalne, takich jak czarne znakowanie o wysokim kontraście i procesy mikroobróbki różnych materiałów.
Szeroki zakres częstotliwości (od 50 kHz do 2000 kHz, podczas gdy zwykle pracujemy z częstotliwościami od 500 do 1000 kHz)Większa szybkość wykonania
Długość fali 1030 nm, nieco krótsza niż tradycyjne 1064 nmWiększa tolerancja na różne materiały
Wysoka jakość wiązki (M2 = 1,2)Mniejsza plamka  i w konsekwencji większa gęstość energii
Chłodzenie wodneMaksymalna stabilność systemu w czasie

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojej branży?​ Poproś o bezpłatną konsultację.

Autor
Autor

Chcesz poznać rozwiązania LASIT dla Twojej branży?​ Poproś o bezpłatną konsultację.

Pobierz broszurę i poproś o bezpłatną konsultację

Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.