Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady

Technologia lasera światłowodowego znajduje coraz więcej zastosowań i są powody, by sądzić, że w przyszłości będziemy coraz częściej o niej słyszeć: powstała głównie do znakowania laserowego w branży medycznej i AGD, w szczególności do urządzeń służących do gotowania, a obecnie rozprzestrzeniła się na dużą skalę wśród wszystkich producentów, którzy potrzebują wykonać znakowanie z zachowaniem wysokich standardów jakości i dla których budżet odgrywa drugorzędną rolę. W przypadku producentów urządzeń medycznych laser pikosekundowy zapewnia czarne znakowanie bez odbić, które jest odporne na cykle pasywacji cytrynianem i azotem (znakowanie wykonane tradycyjnym laserem światłowodowym nie przeszłoby drugiego testu). W przypadku części służących do gotowania znakowanie wykonane laserem pikosekundowym doskonale wytrzymuje testy chemiczne i na ścieranie.

Ale jakie są zalety, które sprawiają, że jest on lepszy od innych laserów?

Zacznijmy od stwierdzenia, że nie wszyscy producenci systemów laserowych już przyjęli tę technologię, której firma LASIT jest z pewnością prekursorem. Główne zalety komponentów, na których go przetestowaliśmy, to:

cop-picosecondo Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady
pico Laser pikosekundowy: dociera tam, gdzie inne urządzenia nie dają rady

Bardzo krótki czas trwania impulsu umożliwia pikosekundowe znakowanie na materiałach, na których zawodzą tradycyjne nanosekundowe lasery na podczerwień, tak jak w przypadku na przykład mikroobróbki na szkle.

Jego prawie zimna ablacja sprawia, że nadaje się również do wielu różnych materiałów i zastosowań, praktycznie nie dopuszczając do doprowadzania ciepła do elementu. Wystarczy pomyśleć o wszystkich tych procesach, w których zmiana termiczna materiału nie pozwala na obróbkę laserową, na przykład w przemyśle lotniczym.

Cechy techniczne wysokiej wydajności znakowania laserem pikosekundowym

Oprócz jakości, która jest natychmiast zauważalna, kolejną zaletą lasera pikosekundowego jest jego długotrwałość: mówimy o przeciętnej żywotności wynoszącej 100 000 godzin pracy (nie włączenia) i o maszynie, która prawie nie wymaga konserwacji. Jeśli chodzi o właściwości techniczne, które pozwalają mu osiągnąć tak wysoką wydajność, są to:

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to