System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB

Articolo-Pressofusi-ABB-02-1024x589-1 System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB

W 2016 roku firma LASIT stworzyła system robotyczny do znakowania laserowego odlewów blokad silnika za pomocą sześcioosiowego robota antropomorficznego ABB zintegrowanego w komórce.

 

Współpraca z ABB pozwoliła nam stworzyć innowacyjny system z technologią zdolną do osiągnięcia wydajności w jednej z największych i najbardziej znanych włoskich firm z branży motoryzacyjnej.

Sercem tego systemu znakowania laserowego jest komórka wykonana ze spawanej stali, gdzie znajduje się 20-kilogramowe ramię robota ABB, które dzięki swoim 6 osiom może osiągać dowolne położenie po odsłoniętych stronach odlewu, zapewniając w ten sposób maksymalną elastyczność laserowego znakowania kodów.

Po zwykłych operacjach wykończeniowych operatorzy ładują odlewy na trzy wózki wjeżdżające do komórki, jeden po drugim.

 

Każdy wózek przechodzi przez serwomotor Siemens wyposażony w listwę uziemiającą oraz system skanujący, który weryfikuje kształt elementu i jego położenie. Każda stacja ma własną konsolę, a czwarta służy do konfiguracji i diagnostyki.

Pobierz broszurę i poproś o bezpłatną konsultację

Nasz ekspert pozostaje w gotowości, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań odpowiadających Twoim wymaganiom.
Przesyłając ten formularz, akceptujesz naszą politykę prywatności.
Articolo-Pressofusi-ABB-03-1024x580-1 System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB
Articolo-Pressofusi-ABB-05-1024x486-1 System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB

System wózków wahadłowych

Wózki wahadłowe stanowią podstawowy element zapewniający wydajność całego systemu i składają się z mobilnej platformy, która jest wprowadzana równo ze stanowiskiem fazowania, tworząc ciągłą powierzchnię, na której operator może z łatwością wykonywać swoją pracę. Platforma ma dwie stałe krawędzie z polizenu, które służą do ograniczenia ruchomości elementu tak, aby nie wywierać wpływu na jego położenie. Ich ruch kierowany jest za pomocą prowadnic kulkowych Star Rexroth, osłoniętych przed kurzem i zamontowanych pod profilem, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem resztkami piasku. Wyposażyliśmy również system w pneumatyczną żaluzję zamykającą pustą komorę przy wózku.

Wózki wahadłowe stanowią podstawowy element zapewniający wydajność całego systemu i składają się z mobilnej platformy, która jest wprowadzana równo ze stanowiskiem fazowania, tworząc ciągłą powierzchnię, na której operator może z łatwością wykonywać swoją pracę. Platforma ma dwie stałe krawędzie z polizenu, które służą do ograniczenia ruchomości elementu tak, aby nie wywierać wpływu na jego położenie. Ich ruch kierowany jest za pomocą prowadnic kulkowych Star Rexroth, osłoniętych przed kurzem i zamontowanych pod profilem, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem resztkami piasku. Wyposażyliśmy również system w pneumatyczną żaluzję zamykającą pustą komorę przy wózku. Głównym elementem tej komórki jest oczywiście sześcioosiowy robot, na którym zamocowana jest głowica skanująca 3D, laser, system wizyjny i dalmierz.

System wizyjny

System wizyjny do rozpoznawania obszaru znakowania laserowego składa się z kamery zintegrowanej z głowicą znakującą, która rozpoznaje prostokąt umieszczony na odlewie, gdzie nastąpi znakowanie, i umożliwia laserowi prawidłowe ustawienie. Gdy odlew wchodzi do komórki, robot ustawia system 3D w celu całkowitego zeskanowania: w rezultacie otrzymujemy pełne zdjęcie części w 3D, co pozwala nam jednoznacznie zidentyfikować element w bazie danych systemu laserowego.
A questo punto il software istruisce il robot per consentirgli di raggiungere la posizione di marcatura desiderata indipendentemente dall’orientamento del pezzo sul piano. Contemporaneamente il sistema di marcatura viene inviato al laser, aggiornando il contenuto del DataMatrix con i dati scaricati dal sistema di fabbrica del cliente. Qualche istante prima dell’inizio della marcatura, il sistema di misurazione laser corregge la posizione del robot per garantire la messa a fuoco del laser.
Articolo-Pressofusi-ABB-05-1024x486-1 System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB

Weryfikacja i odczyt naniesionego kodu

Pod koniec procesu robot ustawia czytnik Cognex DataMatrix dokładnie na oznaczeniu w celu weryfikacji jego klasyfikacji. Wynik znakowania laserowego jest przesyłany zarówno do systemu fabrycznego, jak i monitora operatora, a następnie wózek wahadłowy wraca na stanowisko i operator może go rozładować i załadować następną część.

 

W komórce znakującej zaplanowano również instalację systemu monitoringu wizyjnego rejestrującego wszystkie czynności tak, aby móc prześledzić przyczyny nieprawidłowego działania systemu, np. nieprawidłowego odczytu przez system wizyjny lub błędu robota.

 

Wreszcie, połączenie z MES umożliwia maszynie komunikację z systemem śledzenia produkcji klienta.

Articolo-Pressofusi-ABB-04 System laserowy LASIT i zrobotyzowane wnętrze ABB

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to