Akronim UV oznacza ultrafiolet, a pierwszym źródłem promieniowania tego typu, z którym mamy kontakt codziennie, jest Słońce. Kiedy mówimy o promieniowaniu ultrafioletowym lub świetle ultrafioletowym, mamy na myśli światło z długością fali krótszą od tej widocznej dla człowieka.
Termin ten odnosi się do faktu, że fiolet jest ostatnim kolorem o wysokiej częstotliwości w widmie dostrzegalnym przez ludzkie oko, jak widać na obrazku. Po przekroczeniu tej częstotliwości emitowane promienie nie są już zauważalne.
Laser UV to laser generujący trzecią harmoniczną (THG), który wykorzystuje wiązki laserowe i jest najbardziej odpowiednim źródłem do znakowania delikatnych materiałów, takich jak plastik i szkło. Cechą szczególną tego typu lasera jest to, że jego długość fali jest krótsza od fal tradycyjnych laserów, co jest korzystne, ponieważ gwarantuje brak jakichkolwiek uszkodzeń wynikających ze spalenia. Mały rozmiar plamki lasera zapewnia również wyraźne znakowanie nawet na bardzo małych powierzchniach.
Aby wyjaśnić, jak działa laser UV, musimy zacząć od wspomnianej wcześniej długości fali początkowego strumienia światła, która wynosi 1064nm. Przepływ ten jest skierowany tak, aby przechodził przez dwa kryształy, które go dzielą, zmniejszając długość do 350nm, czyli przedłużenie lasera UV.
Rodzaj znakowania wykonywanego tym laserem to znakowanie na zimno, ponieważ światło UV bezpośrednio przerywa wiązania między cząsteczkami, unikając nadmiernego rozgrzania materiału.
Z technicznego punktu widzenia jest to proces fotolitycznej degradacji, który wiąże się z większą absorpcją wypromieniowanego światła przez znakowany materiał, a co za tym idzie, uniknięciem potrzeby zwiększania mocy w celu uzyskania bardziej widocznych oznaczeń.
GŁÓWNE CECHY LASERA UV:
• Czas trwania impulsu: 20 ns
• Średnica wiązki: 10 µm
• Długość fali: 350nm
• Kable napowietrzne;
• Przezroczyste lub kolorowe rury stosowane w różnych sektorach przemysłu;
• Tworzywa sztuczne do inwazyjnych zastosowań medycznych;
• Niepalne tworzywa sztuczne do obudów urządzeń elektronicznych;
• Znakowanie laserowe na szkla.
Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to