Kody 2D umożliwiające identyfikację

Codici2D-Foto1-1024x460-1 Kody 2D umożliwiające identyfikację
MarcaturaDMX-articolocodici2d-1024x399-1 Kody 2D umożliwiające identyfikację

Kod dwuwymiarowy to binarny kod kreskowy, czyli macierz składająca się z czarnych modułów ułożonych w białym kwadratowym szablonie. Istnieją różne rodzaje kodów 2D, które można dekodować zarówno za pomocą smartfona, jak i za pomocą określonych czytników.

Zanim przejdziemy do szczegółów współczesnych kodów 2D, warto powiedzieć, że ich poprzednikami były alfanumeryczne kody seryjne, używane przez całe dziesięciolecia ze względu na ich prostotę i czytelność.

 

Pierwsze kody kreskowe zostały wprowadzone w latach 40. XX wieku i nadal są stosowane na wielu produktach detalicznych. Ze względu na to, że można je odczytać automatycznie, skracają czas transakcji i zmniejszają ryzyko błędów i w ubiegłym wieku stanowiły prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie dla małych i dużych producentów.

Mimo tego, w latach 80. pojawił się problem związany z ilością informacji do zakodowania, ponieważ kody kreskowe mogą zawierać tylko ograniczoną ilość danych. W celu rozwiązania tego problemu na rynku pojawiły się kody dwuwymiarowe, które często wykluczają również potrzebę korzystania z oddzielnych zewnętrznych baz danych.

Codici2d-dmx1 Kody 2D umożliwiające identyfikację

Kod DataMatrix

Kod DataMatrix to dwuwymiarowy kod, zwykle wykonany w czerni i bieli i w kształcie prostokąta lub kwadratu.

 

Jest to kod, który może zawierać dużą ilość informacji pomimo swojego bardzo małego rozmiaru: dzięki niemu możemy dowiedzieć się z jakiego materiału jest przedmiot, gdzie i kiedy powstał, kto go wykonał, jakie są jego dokładne wymiary i w jakiej firmie został zrobiony.

 

Odczytując ten kod z produktu, możemy zatem poznać wszystkie szczegóły, uniknąć fałszerstw i zoptymalizować proces produkcji poprzez precyzyjną i skuteczną kontrolę.

 

Kolejną ważną zaletą kodu DataMatrix jest jego wszechstronność, czyli możliwość zastosowania go na dowolnym produkcie, w tym: na statkach powietrznych, przyrządach medycznych, komponentach elektronicznych, a zwłaszcza na produktach branży motoryzacyjnej.

Jakie są różnice między kodem kreskowym a kodem DataMatrix?

Wszystkim znany kod kreskowy składa się z jasnych i ciemnych linii, które reprezentują litery, cyfry lub kombinację tych dwóch elementów. Zwykle towarzyszy mu kod numeryczny (EAN) i można go znaleźć na każdym produkcie na rynku.

 

Chociaż jest skuteczny w przypadku artykułów i towarów konsumpcyjnych, kod ten nie wystarcza do śledzenia i identyfikacji bardziej złożonych produktów.

 

Z tego powodu po około trzydziestu latach od wprowadzenia na rynek kodu kreskowego powstał kod DataMatrix, który możemy nazwać wnukiem lub trzecią generacją kodu kreskowego.

 

Najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest to, że ten ostatni jest kodem analogowym, co oznacza, że aby móc odczytać zawarte w nim informacje musi mieć określony rozmiar i musi być nienaruszony fizycznie, zarówno pod względem kontrastu, jak i rozmieszczenia elementów.

 

W przeciwieństwie do kodu kreskowego, kod DataMatrix jest cyfrowy, dużo łatwiejszy do odczytania i trudny do uszkodzenia dzięki swoim niewielkim rozmiarom (zwykle od 5 do 10 mm).

cod Kody 2D umożliwiające identyfikację

Jakie są różnice między kodem QR a kodem DataMatrix?

Nazwa „QR” to skrót angielskiego zwrotu Quick Response („szybka reakcja”), który wywodzi się z faktu, że kod został opracowany w celu umożliwienia szybkiego dekodowania jego zawartości. Jak widać na obrazku, różni się on od kodu DataMatrix, ale także w tym przypadku większą przestrzeń graficzną zajmują informacje geolokalizacyjne.

QRcode może zawierać do 2335 znaków alfanumerycznych, ma zdolność korekcji błędów wynoszącą 30% i jest używany głównie do aplikacji internetowych i handlowych. Zaletą tego kodu jest możliwość zarządzania znakami specjalnymi (jak alfabet japoński) i łatwość łączenia się z zasobami dostępnymi w sieci. 

Jeśli chodzi o kod DataMatrix, może on zawierać do 4296 znaków alfanumerycznych, ma zdolność korekcji błędów wynoszącą 33% i może pomieścić duże ilości informacji na bardzo małej przestrzeni. 
Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie do systemów śledzenia i uzupełniania baz danych do użytku profesjonalnego. Również wysoka czytelność sprawia, że kody DataMatrix są bardziej odpowiednie do zastosowań przemysłowych w różnych branżach i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających producentów.

Kolejnym interesującym faktem dotyczącym kodu QR jest to, że jest on często umieszczany na opakowaniu produktu, więc po rozpakowaniu informacja zostaje utracona.

Kody DM są natomiast stosowane bezpośrednio na produkcie, w mało widocznych miejscach, w taki sposób, aby zachować przydatne informacje bez uszczerbku dla projektu i estetyki.

Ciekawostką w przypadku tych dwóch rodzajów kodów jest to, że obydwa wymagają białego marginesu, który jest nazywany quiet zone i który gwarantuje prawidłowy odczyt i interpretację obecnych danych.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że zalety kodu DataMatrix to:

• Duża ilość informacji, które może zawierać
• Dynamizm
• Trwałość
• Mały rozmiar

W jaki sposób kod DataMatrix jest stosowany na produkcie?

Po poznaniu ogromnych zalet kodu DataMatrix musimy zrozumieć, w jaki sposób można go zastosować na produktach. Najlepszym sposobem jest niewątpliwie znakowanie laserowe zarówno dlatego, że dzięki niemu kod można nanieść na wiele materiałów (np. tworzywa sztuczne, metale i drewno), jak i dlatego, że pozwala ono na tworzenie kodów z dużą różnorodnością znaków ASCII i symboli, które są edytowalne bezpośrednio z poziomu oprogramowania.

 

Znakowanie laserowe pozwala także nanieść kod na określoną głębokość na danej części tak, aby był bardziej trwały, dzięki czemu zawsze będziemy mogli skontrolować produkt.

SistemaDiVisione-News-Tracciabilita- Kody 2D umożliwiające identyfikację
Zalety znakowania laserowego kodów DataMatrix

Automatyzacja
W dużej produkcji przemysłowej konieczne jest zintegrowanie procesów w celu zaoszczędzenia czasu i kosztów. Systemy znakowania laserowego są zaprojektowane do integracji i konfiguracji zgodnie z łańcuchem produkcyjnym, są także połączone z oprogramowaniem i wysoce dynamiczne.
Trwałość
Znakowanie laserowe jest nieusuwalne i prawie niemożliwe do uszkodzenia. Jest to niezbędne, gdy potrzebujemy uzyskać informacje o uszkodzonym produkcie lub po upływie długiego czasu.
Dynamika danych
Dzięki zautomatyzowanemu procesowi jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować dane w celu pozyskiwania informacji niezbędnych do wdrożenia produkcji lub wprowadzenia zmian potrzebnych do kolejnej fazy.

Rozmiar
Plamka lasera ma bardzo mały rozmiar, dzięki czemu może oznaczać również trudno dostępne części produktu bez uszczerbku dla jego estetyki i wyglądu.
Zmniejszenie kosztów
W porównaniu z innymi systemami umożliwiającymi identyfikację, znakowanie laserowe jest najbardziej opłacalne ekonomicznie, ponieważ nie wiąże się z żadnymi kosztami konserwacji ani kosztami utylizacji odpadów.
Jakość
Znakowanie laserowe gwarantuje bardzo wysoką precyzję, nawet w przypadku skomplikowanych detali geometrycznych, a pod koniec procesu materiał jest czyszczony, aby zapewnić doskonały rezultat.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to