Jak działa znakowanie laserowe

Ale jak działa znakowanie laserowe?

W procesie znakowania laserowego wiązka laserowa używana jest do naniesienia na materiał trwałych znaków. Nadaje się ono do zastosowań na wszystkich metalach, tworzywach sztucznych i organicznych.

Za pomocą wiązki światła o właściwej mocy produkt zostaje rozgrzany, modyfikując wygląd jego powierzchni w określonych miejscach tak, aby odtworzyć informacje zapewniające identyfikowalność oraz uzyskać pożądany rysunek.

 

Jako że jest to technologia „bezkontaktowa”, znakowanie laserowe pozwala nie tylko na głębokie grawerowanie oraz identyfikację produktów, ale również na przeprowadzenie maksymalnie precyzyjnych i czystych procesów obróbki, zapewniając wykończenie o najwyższej rozdzielczości bez smug i zadrapań.

 

Znakowanie laserowe jest ponadto typem obróbki zaprojektowanym tak, aby gwarantować trwałość i odporność na kwasy, korozję i czynniki atmosferyczne. Dodatkową zaletą jest szybkość tej technologii. Maszyny do znakowania laserowego potrafią szybko i precyzyjnie grawerować każdy typ powierzchni i materiału, zwiększając produktywność firmy i zapewniając maksymalne bezpieczeństwo personelu obsługującego takie maszyny.

BUONA-2_1 Jak działa znakowanie laserowe

Jakie zalety posiada znakowanie laserowe?

1. Precyzyjne znakowanie o stałej jakości

Jedną z podstawowych zalet znakowania laserowego w stosunku do innych technologii jest precyzja. W tym artykule wyjaśniamy zalety tej technologii znakowania w porównaniu do techniki mokropunktowej.

Nawet najmniejsze, złożone grafiki nie stanowią problemu dla znakowarek laserowych, ponieważ punkt laserowy ma bardzo niewielkie wymiary. Również kody DataMatrix o wielkości 0,5mm nanoszone są z doskonałą precyzją i pozostaną zawsze widoczne, zarówno na metalach, jak i na tworzywach sztucznych.

2. Szybkość

Znakowanie laserowe należy do najszybszych dostępnych na rynku procesów obróbki. Zapewnia to wysoką produktywność i zalety ekonomiczne wynikające ze zredukowanego czasu cyklu i zautomatyzowania procesów przemysłowych przeprowadzanych za pomocą lasera. LASIT na przykład, specjalizuje się w dostarczaniu gotowych systemów, które pozwalają producentom na zintegrowanie z linią kompletnych rozwiązań. Rozwiązania te nie ograniczają się wyłącznie do znakowania laserowego, ale weryfikują również kody, ustawiają pozycję komponentu, znakują jednocześnie większą ilość elementów i przeprowadzają złożone testy i procedury dzięki oprogramowaniu FlyCAD i FlyControl.

3. Trwałość

Znakowanie laserowe jest trwałe i odporne na zużycie, wysoką temperaturę i kwasy. W zależności od nastawy parametrów lasera można nanosić znakowania, które nie nacinają powierzchni komponentu. Aby zgłębić ten temat, odsyłamy do artykułu o procesach znakowania laserowego na metalach i znakowaniu laserowym na tworzywach sztucznych.

Na przedstawionym poniżej filmie można zobaczyć test przeprowadzony w mgiełce solnej demonstrujący trwałość kodu 2D również w przypadku zużytego komponentu.