Polska to kraj, który nieustannie się rozwija. W najtrudniejszej fazie pandemii jego PKB spadło tylko o 3% (we Włoszech -9%), a rząd przekazał 65 miliardów firmom i pracownikom, aby stawić czoła kryzysowi.
Główne atuty Polski, które zwróciły naszą uwagę, to:
Rozwój gospodarczy opiera się na danych przekazanych przez Confindustria w raporcie z marca 2020 r. PKB Polski wzrosło z 517 miliardów euro w 2020 roku do 568 miliardów w 2021 roku (wartości oszacowane przez polski rząd).
Poproś o bezpłatną konsultację online
Jeden z naszych ekspertów odpowie na pytania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb
W Polsce jedna trzecia kapitału spoczywa w rękach firm zagranicznych, których wartość wynosi 40% PKB. Wszystko to sprawia, że inwestorzy dostrzegają, jak owocny jest dla firm ten kraj i jakie możliwości oferuje młody rynek.
Włochy bardzo wcześnie zrozumiały ten trend i obecnie nasz naród stoi na trzecim miejscu pod względem importu oraz na piątym miejscu pod względem eksportu, których wartość wymiany w 2019 r. wyniosła 24 miliardy euro. Po przeczytaniu tych danych nie jest zaskakujące, że Włochy zajmują trzecie miejsce w Europie pod względem inwestycji w Polsce.
Można sądzić, że w najbliższych latach liczba włoskich firm na terenie Polski wzrośnie. Jeśli na początku firmy przyciągane były niskim kosztem pracy, to obecnie się to zmieniło. Polska posiada bardzo wysoki poziom wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, lepszy od Włoch. Również pod względem średnich stawek godzinowych w przemyśle wytwórczym od 2000 r. trend jest rosnący.
Najważniejsze sektory w Polsce to: mechaniczny, spożywczy, cyfrowy. Mechanika obejmuje wiele branż, wśród których na pierwszym miejscu jest motoryzacja. Obecnie w sektorze tym działają 342 firmy, których wartość obrotów wynosi 34 miliardy euro.
Ze względu na to, że firma LASIT specjalizuje się w produkcji systemy znakowania laserowego dla branży motoryzacyjnej łatwo się domyślić, dlaczego od początku kierowaliśmy naszą uwagę na Polskę. Zainteresowanie rozbudowanego sektora motoryzacyjnego znakowaniem laserowym na metalu i znakowanie laserowe tworzywach sztucznych jest ogromne. Od odlewni, które są podstawą łańcucha dostaw do ostatniego przedsiębiorstwa montującego, każdy komponent jest grawerowany laserowo.
Firma LASIT opracowała również kilka automatycznych rozwiązań do znakowania laserowego części samochodowych. W szczególności specjalizujemy się w: tarczach hamulcowych, stożkowych kołach zębatych, elementach odlewanych ciśnieniowo, ramionach, rozwiązaniach Day&Night do wnętrz, znakowaniu laserowym kodów VIN i TESA
Polski rząd i firmy zadeklarowały już, że przez najbliższe trzy lata zainwestują w przemysł elektroniczny, który jest kolejnym sektorem, gdzie możliwość identyfikacji elementów jest niezbędna. Zapotrzebowanie na znakowanie laserowe kabli, PCB, ale także wszystkich elementów z tworzyw sztucznych związanych z elektroniką, będzie w najbliższych latach rosnąć. Rząd ogłosił również wprowadzenie nowej krajowej marki samochodowej, która będzie się nazywać Izera.
Obecnie Polska ma wielkie ambicje w branży motoryzacyjnej. Jeśli obecnie zajmuje dziesiąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wyprodukowanych samochodów, celem całego sektora jest awansowanie na pozycję w pierwszej trójce w ciągu najbliższych pięciu lat.
Nic dziwnego, że podczas pandemii i lockdownu sprzedaż dużych i małych urządzeń w Polsce wzrosła. Zaskakującym faktem jest jednak to, że 40% całej unijnej produkcji sprzętu AGD odbywa się w Polsce.
Najlepsze marki sprzętu AGD mają swoje zakłady produkcyjne w tym kraju, a ich wartość wynosi 4,8 miliarda euro. Na drugim i trzecim miejscu w UE są Niemcy i Włochy.
Firma LASIT przeznacza dużą część swoich inwestycji w badania i rozwój w tej właśnie dziedzinie, a także dzięki swoim klientom w Polsce rozpoczęła badania nad zastosowaniem lasera w przemyśle AGD.
Ciekawym projektem jest POLARIS, marker laserowy zdolny do wykonania skanowania 3D elementu i skorygowania ostrości lasera. W ten sposób rozwiązaliśmy problem nieregularnej powierzchni elementów (np. fronty pralek) oraz kontrastu znakowania laserowego, który zachowuje tę samą jakość niezależnie od nachylenia elementu.
Aktualnie w Polsce istnieje tylko 5900 firm produkujących maszyny, a liczba ta według Confindustria wciąż jest niska. Obecnie większość maszyn przemysłowych jest importowana z zagranicy, a Włochy w szczególności eksportują do Polski około 7% swojej produkcji maszyn.
Te dane są niezwykle interesujące. Jeśli rozwój przemysłu w Polsce, który jest obecnie niezwykle intensywny, się utrzyma, wartość ta będzie wzrastać. Wraz z otwarciem LASIT Laser Polska spodziewamy się wejść na rynek, na którym popyt jest wysoki, a podaż wciąż niewystarczająca. Nasi międzynarodowi klienci w tym regionie wspierali nas w analizach i strategicznych fazach rozwoju, podkreślając brak dostawcy takiego jak LASIT w Polsce.
W ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się zobaczyć wykładniczy wzrost LASIT LASER Polska , która już wyznacza ważne cele na ten pierwszy rok. Dzięki wykwalifikowanemu i zdolnemu zespołowi nie mamy wątpliwości, że zrobiliśmy pierwszy krok na drodze do sukcesu.
Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to