Stabilność i produktywność: branża motoryzacyjna odkrywa jednoczesne wykonywanie operacji

rotomark-lasit-laser-jpg Stabilność i produktywność: branża motoryzacyjna odkrywa jednoczesne wykonywanie operacji

Około trzech lat temu LASIT otrzymała zapytanie od czołowego amerykańskiego producenta części samochodowych o system znakowania laserowego do śledzenia stożkowych kół zębatych i mechanizmów różnicowych samochodów.

Wymagania klienta obejmowały oczywiście precyzję i niezawodność grawerowania laserem,  wydajność oraz możliwość kontroli jakości naniesionych kodów DataMatrix.

Dlatego zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy Rotomark X, dostosowane laserowe urządzenie znakujące, które spełnia wszystkie wymagania i gwarantuje najwyższy poziom precyzji i trwałości.

Marker laserowy ma stalową konstrukcję, a kabina jest wyposażona w osie X i Z, stół obrotowy oraz boczną kamerę, która kontroluje, rozpoznaje i odczytuje naniesiony kod DataMatrix.

Dokładność

Znakowanie laserowe dużych elementów może prowadzić do problemów ze stabilnością maszyny. Dlatego cała konstrukcja jest wykonana z rur ze spawanej, rozciągniętej i obrobionej stali.

Pomimo większego przyspieszenia osi nie ma ryzyka wibracji, a Rotomark X pozostaje stabilnie w jednej pozycji, nawet w przypadku przemieszczeń lub przypadkowych uderzeń. Wyposażyliśmy maszynę również w chwytaki pneumatyczne sterowane za pomocą oprogramowania, które blokują stół obrotowy podczas znakowania, aby zagwarantować stabilność w trakcie ładowania kolejnego elementu.

Wydajność

Kolejnym wymaganiem klienta, które musieliśmy spełnić, była duża ilość elementów do oznaczenia w krótkim czasie.

 

Aby zapewnić wydajność, wyposażyliśmy Rotomark X w oś X do ruchu poprzecznego na płaszczyźnie, co pozwala zwiększyć obszar znakowania do 150×650 mm. Dzięki zastosowaniu stołu obrotowego z krzywką mechaniczną i podwójną stacją, maszyna jest w stanie jednocześnie przeprowadzać znakowanie, co znacznie zmniejsza czas pracy.

Kontrola jakości

Wymagania klienta oprócz zwiększenia wydajności dotyczyły również kontroli jakości naniesionego DataMatrix.

 

Dlatego zintegrowaliśmy system wizyjny z kamerą boczną, która oferuje bardzo szeroką perspektywę, idealną do ponownego odczytu kodów 2D (DMX, QR), a także do centrowania znakowania na częściach.

 

Oprogramowanie jest zaprogramowane tak, aby automatycznie przesuwać oś X w celu ustawienia kamery w jednej linii naniesionym kodem. Dodaliśmy również zintegrowany cylindryczny oświetlacz, wyposażony w regulator intensywności, aby zapewnić wyraźny widok całej objętej przestrzeni.

Dzięki naszemu dostosowanemu oprogramowaniu możliwe jest natychmiastowe wykrycie i wyświetlenie stopnia oznakowania i jakości pracy.

Podobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij to